Pražské hotely Hilton podpoří úsporu energie v rámci kampaně Hodina země 2011

This information originated in Czech.

March 25, 2011

PRAHA - Pražské hotely Hilton se chystají podpořit Hodinu země 2011 od 20:30 do 21:30 hodin místního času v sobotu 26. března 2011, kdy lidé a organizace po celém světě vypnou osvětlení jako zdůraznění nutnosti aktivit čelících globálním klimatickým změnám. Pražské hotely Hilton a mnoho dalších z 3 500 hotelů společnosti Hilton Worldwide se budou podílet na této akci, do které se zapojí více než miliarda lidí po celém světě.

„Jsme rádi, že se můžeme zapojit do této globální aktivity, která povzbuzuje společnosti a jednotlivce po celém světě symbolicky zhasnout světla na podporu úspory energie,“ uvedl Michael Specking, generální ředitel hotelů Hilton Prague a Hilton Prague Old Town. „Během Hodiny země bude moci náš tým pracovat společně s našimi hosty, protože každý může svou troškou přispět ke zlepšení stávající situace,“ dodal Specking.

Hilton Prague a Hilton Prague Old Town podpoří Hodinu země řadou aktivit, jako např.:

Restaurace CzecHouse Grill & Rotisserie v hotelu Hilton Prague při této příležitosti nabízí speciální menu při svíčkách, které bude obsahovat organické suroviny, a to za 1.200 Kč
na osobu:

Menu při příležitosti akce Hodina země

nebo

Kampaň Hodina země, organizovaná fondem World Wildlife Fund (WWF), vznikla v roce 2007 jako ukázka pro jednotlivce, jak snadné kroky mohou výrazně ovlivnit klimatické změny a omezení skleníkových plynů. Ukázka se dala do pohybu. Světové mezníky, jako most Sydney Harbour Bridge, věž CN Tower v Torontu, most Golden Gate Bridge v San Franciscu a Koloseum v Římě, společně zhasnuly světla. V roce 2009 oficiálně vypnulo
a ztlumilo osvětlení přes 4 000 měst v 88 zemích s cílem podpořit planetu.

Společnost Hilton Worldwide tento rok oznámila, že bude měřit udržitelnost jako globální standard pomocí začlenění udržitelnosti do měření výkonnosti hotelu. Společnost je díky tomu schopná změřit vliv všech 3 500 hotelů v rámci portfólia a zavádí prostředky pro pravidelné měsíční sledování užitkové spotřeby, nákladů a provozního výkonu.

About Hilton Hotels & Resorts

For nearly a century, Hilton Hotels & Resorts has been proudly welcoming the world's travelers. With more than 575 hotels across six continents, Hilton Hotels & Resorts provides the foundation for memorable travel experiences and values every guest who walks through its doors. As the flagship brand of Hilton, Hilton Hotels & Resorts continues to set the standard for hospitality, providing new product innovations and services to meet guests' evolving needs. Hilton Hotels & Resorts is a part of the award-winning Hilton Honors program. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose nearly any combination of Points and money to book a stay, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, free standard Wi-Fi, and digital amenities like digital check-in with room selection and Digital Key (select locations), available exclusively through the industry-leading Hilton Honors app. Begin your journey at www.hilton.com and learn more about the brand by visiting news.hilton.com or following us on Facebook, Twitter and Instagram.

About Hilton

Hilton (NYSE: HLT) is a leading global hospitality company, with a portfolio of 14 world-class brands comprising more than 5,300 properties with more than 856,000 rooms, in 105 countries and territories. Hilton is dedicated to fulfilling its mission to be the world’s most hospitable company by delivering exceptional experiences – every hotel, every guest, every time. The company's portfolio includes Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton, Curio Collection by Hilton, DoubleTree by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Embassy Suites by Hilton, Hilton Garden Inn, Hampton by Hilton, Tru by Hilton, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton and Hilton Grand Vacations. The company also manages an award-winning customer loyalty program, Hilton Honors. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose exactly how many Points to combine with money, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, and free standard Wi-Fi. Visit newsroom.hilton.com for more information and connect with Hilton on Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, and YouTube.